អ្នក​វិទ្យាសាស្ត្រ​អាមេរិក​និង​អឺរ៉ុប ប្រតិកម្ម​ទៅ​នឹង​រដ្ឋាភិបាល​រុស្សី យល់ព្រម​ការផលិត​វ៉ាក់សាំង ប្រឆាំង​ជំងឺ​កូវិត១៩
រូប​តំណាង​មេរោគ ​កូរ៉ូណាវីរុស (Coronavirus) ឬ​ហៅ​ម្យ៉ាង​ទៀត​ថា វីរុស សារស៊ីអូវី-២ (SARS-Cov-2) AFP
ដោយ ម៉ៅ សុធានី RFA 2020-08-13
ប្រទេស​ជាច្រើន​ក្នុង​ពិភពលោក រួម​ទាំង​អ្នក​វិទ្យាសាស្ត្រ​នៅ​សហរដ្ឋអាមេរិក និង​នៅ​សហភាព​អឺរ៉ុប ប្រតិកម្ម​ទៅ​នឹង​រដ្ឋាភិបាល​រុស្សី ដែល​យល់ព្រម​ឲ្យ​ផលិត​វ៉ាក់សាំង​ប្រឆាំង​ជំងឺ​កូ​វិត១៩ (Covid​-19​) ក្រោយពី​បាន​ធ្វើតេស្ត​សាកល្បង ទៅលើ​មនុស្ស​មិន​ដល់ ២ខែ​នោះ​មក។
ទីភ្នាក់ងារ​ពត៌មាន​ប៊ី​ប៊ី​ស៊ី (BBC​) ចេញផ្សាយ​កាលពី​ថ្ងៃទី ១២ ខែសីហា​នេះ ឲ្យដឹង​ថា ក្រុម​អ្នក​វិទ្យាសាស្ត្រ​សុខភាព​នៅ​អាមេរិក បារាំង អាល្លឺម៉ង់ និង​អេ​ស្បាញ សំដែង​ក្តី​បារម្ភ​ពី​សុវត្ថិភាព និង​ប្រសិទ្ធភាព​នៃ​វ៉ាក់សាំង​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូ​វិត១៩នេះ ដោយ​អះអាង​ថា គេ​គ្មាន​ទិន្នន័យ​ច្បាស់លាស់​ពី​លទ្ធផល​ការ​ធ្វើតេស្ត​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ​ទៅលើ​មនុស្ស។ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងសុខាភិបាល​អាល្លឺម៉ង់ បាន​ចោទ​ថា គោលបំណង​របស់​រុស្សី ដែល​ប្រកាស​ថា វ៉ាក់សាំង​នេះ​នឹង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​នៅ២សប្តាហ៍​ខាងមុខ គឺ​គ្រាន់តែ​ចង់​បង្ហាញ​ពិភពលោក​ថា ប្រទេស​ខ្លួន គឺជា​ប្រទេស​ដំបូងបង្អស់ ដែល​ផលិត​វ៉ាក់សាំង​បាន​មុនគេ ជាជាង​គិតគូរ​អំពី​សុវត្ថិភាព​និង​ប្រសិទ្ធភាព​នៃ​វ៉ាក់សាំង។
ទាក់ទង​នឹង​ការ​លើកឡើង​នេះ ប្រធានាធិបតី​រុស្សី លោ​កវ្លា​ឌីមៀរ ពូ​ទីន (Vladimir Putin​) បដិសេធ​ចំពោះ​ការ​ព្រួយបារម្ភ​របស់​ពិភពលោក​ពី​សុវត្ថិភាព​វ៉ាក់សាំង​នេះ ដោយ​អះអាង​ថា កូនស្រី​របស់​លោក​បាន​ចាក់​សាកល្បង​វ៉ាក់សាំង​នេះ​រួច​ទៅ​ហើយ ដោយ​គ្មាន​បញ្ហា​អ្វី​ទេ។ ទោះជា​យ៉ាងនេះ​ក៏ដោយ តំណាង​អង្គការសុខភាព​ពិភពលោក (WHO​) គ្រោង​ជួប​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​រុស្សី ដើម្បី​ជជែក​និង​ត្រួតពិនិត្យ​វ៉ាក់សាំង​នេះ ថា​តើមាន​កម្រិត​ស្តង់​ដា របស់​អង្គការសុខភាព​ពិភពលោក​ដែរ​ឬទេ។
សមត្ថកិច្ច​ចាប់​ខ្លួន​ជនជាតិ​ចិន ៣៣នាក់​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ និង​នៅ​ក្នុង​ទី​ក្រុង​ភ្នំពេញ​ពី​បទ​ចាប់​ជំរិត និង​ដាក់​ថ្នាំ​សណ្ដំ
ដោយ ហេង រស្មី RFA 2020-08-13
សមត្ថកិច្ច​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ និង​នៅ​ក្នុង​ទី​ក្រុង​ភ្នំពេញ​ចាប់​ខ្លួន​ជនជាតិ​ចិន​ចំនួន​ ៣៣​នាក់​នៅ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​ដាច់​ដោយ​ឡែកៗ ​ពី​គ្នា​ពាក់​ព័ន្ធ​នឹង​ចាប់​ជំរិត​ទារ​ប្រាក់​ និង​ ដាក់​ថ្នាំ​សណ្ដំ​ទៅ​លើ​ជនជាតិ​ចិន​ដូច​គ្នា​ដើម្បី​ទារ​ប្រាក់​ពី​ជនរងគ្រោះ​ចំនួន​៦​ម៉ឺន​ដុល្លា។​
ស្នងការ​នគរ​បាល​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​លោក​ ជួន ណារិន មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ សមត្ថកិច្ច​ចាប់​ខ្លួន​ជនជាតិ​ចិន​ចំនួន​៤​នាក់​​​នៅ​ក្នុង​សណ្ឋាគារ​មួយ​កន្លែង​ មាន​ទីតាំង​នៅ​ក្នុង​សង្កាត់​លេខ៣ ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ ក្រោយ​ពី​លោក​ បាន​ទទួល​ពាក្យ​បណ្តឹង​ថា​ មាន​រងគ្រោះ​ម្នាក់​ត្រូវ​ជនសង្ស័យ​ដាក់​ថ្នាំ​សណ្ដំ​ដើម្បី​ជំរិត​ទារ​ប្រាក់។
លោក​និយាយ​ថា​ ជនសង្ស័យ​បាន​ដាក់​ថ្នាំ​សណ្តំ​ ក្នុង​ស្រាបៀ​ដើម្បី​អោយ​ជន​រង​គ្រោះ​ផឹក​ រួច​ហើយ​នៅ​ពេល​ដែល​មាន​ស្មារតី​បាត់​ការ​ចងចាំ។​ ជនសង្ស័យ​បាន​បង្ខំ​ឲ្យ​ជនរងគ្រោះ​វេរ​លុយ​ពី​គណនី​របស់​ខ្លួន​មក តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​វីឆាត​ ទៅ​ឲ្យ​ជនសង្ស័យ​ ដែល​មាន​ទឹក​ប្រាក់​ជាង ៦ម៉ឺន​ដុល្លា៖ «យើង​បាន​ទទួល​បណ្ដឹង​ យើង​ស្រាវជ្រាវ​ទៅ​បាន​ឃាត់​ខ្លួន​ជា​បន្តបន្ទាប់​ ហើយ​យើង​បំពេញ​នីតិវិធី​ ហើយ​ថ្ងៃ​នេះ​យើង​បញ្ជូន​ទៅ​តុលាការ»។
កម្មករ​រោងចក្រ SEPIA ជិត ២០០នាក់ ហែ​ក្បួន​តវ៉ា​ទៅ​ក្រសួង​ការងារ​រក​អន្តរាគមន៍​ទៅ​ថៅកែ​រោងចក្រឱ្យ​​ទូទាត់​ប្រាក់​ឈ្នួល​គ្រប់​ចំនួន
អាជ្ញាធរ​ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ រារាំង​កម្មករ​រោងចក្រ SEPIA (CAMBODIA) GARMENT CO.,Ltd. នៅ​ថ្ងៃ​ទី១២ ខែ​សីហា ឆ្នាំ២០២០ មិន​ឱ្យ​ដើរ​ហែ​ក្បួន​ទៅ​ក្រសួង​ការងារ​រក​អន្តរាគមន៍​ឲ្យ​ថៅកែ​រោងចក្រ​ទូទាត់​ប្រាក់​ឈ្នួល​គ្រប់​ចំនួន។ រូប៖ កម្មករ
ដោយ ខែ សុណង RFA 2020-08-12
កម្មករ​រោងចក្រ​សឺ​ពី​យ៉ា ជិត ២០០នាក់ នាំគ្នា​ហែ​ក្បួន​តវ៉ា​ជាថ្មី​ម្ដង​ទៀត ឆ្ពោះ​មកកាន់​ក្រសួង​ការងារ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី១២ សីហា​នេះ ដើម្បី​ស្នើសុំ​កិច្ច​អន្តរាគមន៍​ពី​ក្រសួង​ការងារ និង​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​ឲ្យ​ថៅកែ​រោងចក្រ​ទូទាត់ប្រាក់​ឈ្នួល និង​ប្រាក់​អត្ថ​ប្រយោជន៍ឲ្យ​ពួក​គេ​វិញ។ ការ​ហែ​ក្បួន​តវ៉ា​របស់​កម្មករ​នេះ​អាជ្ញាធរ​ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ រារាំង​នៅ​ចំណុច មុខ​អាកាសយានដ្ឋាន អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ ដោយ​អាជ្ញាធរ​ឲ្យ​កម្មករ​ជិះ​ឡាន​ទៅ​ទាមទារ​នៅ​មុខ​ក្រសួង​ការងារ​វិញ។
តំណាង​កម្មករ​រោងចក្រ​សឺ​ពី​យ៉ា (SEPIA (CAMBODIA​) GARMENT CO​.,LTD​) លោកស្រី លឹម ប៉ាវី ឲ្យ​អាស៊ី​សេរី​ដឹង​ថា ថៅកែ​រោងចក្រ​បាន​សន្យា​បើកប្រាក់ខែ​ជូន​កម្មករ​ចំនួន ២ដង​ក្នុង​មួយ​ខែ គឺ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី២៥ ម្តង និង​ថ្ងៃ​ទី១០ ម្តង តែ​ថៅកែ​រោងចក្រ​បាន​បើកឲ្យ​កម្មករ​តែ​ម្ដង​ប៉ុណ្ណោះ ក្នុង​មួយ​ខែ ដែល​ស្មើនឹង ៥០% ហើយ​ពុំ​ទូទាត់​សង​ប្រាក់​ដែល​នៅសល់​នោះ​ទេ។ ពួក​គេ​តវ៉ា​ទាមទារ​ឲ្យ​ថៅកែ​រោងចក្រ​នេះ ទូទាត់ប្រាក់​ខែ​ជូន​ពូក​គេ​ឲ្យ​គ្រប់​ចំនួន និង​ទូទាត់ប្រាក់​បំណាច់​ឆ្នាំ​ជូន​ពួក​គេ​វិញ។ ក្រុម​កម្មករ​បាន​មកដល់​ក្រសួង​ការងារ ហើយ​មន្ត្រី​ក្រសួង​ការងារ​បាន​ចេញ​មក​សួរនាំ​ជុំវិញ​វិវាទ​នេះ។
អាជ្ញាធរ​ខណ្ឌ ៧ មករា រាជធានី​ភ្នំពេញ រារាំង​ក្រុម​យុវជន​ខ្មែរ​ថាវរៈ ប្រមាណ ២០នាក់ មិន​ឱ្យ​ពួក​គេ​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​បំផុស​ប្រជាពលរដ្ឋ ឱ្យ​ចូលរួម​ស្រឡាញ់​ជាតិ ដើម្បី​ការពារ​ទឹកដី នៅ​ថ្ងៃ​ទី១២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២០។ រូប៖ ពលរដ្ឋ
ដោយ ហេង រស្មី RFA 2020-08-12
អាជ្ញាធរ​ខណ្ឌ ៧ មករា រាជធានី​ភ្នំពេញ​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី១២ សីហា បាន​រារាំង​ក្រុម​យុវជន​ខ្មែរ​ថាវរៈ​ប្រមាណ​ ២០នាក់ មិន​ឱ្យ​ពួក​គេ​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​បំផុស​ប្រជាពលរដ្ឋ ឱ្យ​ចូលរួម​ស្រឡាញ់​ជាតិ​ដើម្បី​ការពារ​ទឹកដី​នោះ​ឡើយ។ មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល ចាត់ទុក​ទង្វើ​របស់​អាជ្ញាធរ​នេះ​ថា ជា​ការ​រឹតត្បិត​សិទ្ធិ​សេរីភាព​ចូលរួម​ការងារ​សង្គម​របស់​ពលរដ្ឋ​ដោយ​ខុស​ច្បាប់។
អាជ្ញាធរ​បាន​បង្ក្រាប​ដោយ​ហិង្សា​លើ​ក្រុម​យុវជន​បណ្ដាល​ឱ្យ​យុវនារី ២នាក់ របួស​ឈាម​ដៃ​និង​ដួល​សន្លប់ បន្ទាប់ពី​ពួក​គេ​លើក​ទង់ជាតិ​ខ្មែរ​ស្រែកច្រៀង​បទ​គោរព​ទង់​ខ្មែរ​បំផុស​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចូលរួម​ស្រលាញ់​ទឹកដី​នៅ​ក្បែរ​ផ្សារ​អូរ​ឡាំ​ពេជ្រ​រាជធានី​ភ្នំពេញ។
យុវជន​ខ្មែរ​ថាវរៈ លោក ហ៊ុន វណ្ណៈ ប្រាប់​អាស៊ី​សេរី​នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី១២ សីហា​ថា កម្លាំង​កង​សន្តិសុខ​និង​ប៉ូល​ិ​ស​ខណ្ឌ ៧ មករា​ប្រមាណ ៣០នាក់ បាន​ដាក់​ពង្រាយ​នៅ​ជុំវិញ​ពួក​លោក និង​បាន​ដណ្ដើមយក​ទង់ជាតិ​ពី​ដៃ​ស្ត្រី​ទាំង​កម្រោល។ លោក​បញ្ជាក់​ថា ពួក​លោក​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​នេះ​ដើម្បី​បំផុស​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ងាក​មក​ចាប់អារម្មណ៍​បញ្ហា​ប្រទេសជាតិ​ឱ្យ​បាន​ច្រើន ដើម្បី​រួមគ្នា​ការពារ​ផលប្រយោជន៍​ជាតិ ដោយ​ពុំ​បាន​ប្រព្រឹត្ត​សុខ​ច្បាប់​ឡើយ៖ «ហើយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​មិនបាន​សកម្ម​ក្នុង​ការ​ឈឺឆ្អាល ជួយ​ស្វែងរក​យុត្តិធម៌​ឱ្យ​លោក​គ្រូ រ៉ុង ឈុន ទេ បើ​ទោះបីជា​គាត់​ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​ចាប់ខ្លួន​ដោយ​អយុត្តិធម៌​បំផុត​ក៏ដោយ។ មួយ​វិញ​ទៀត​ យើង​មើល​ឃើញ​ថា មូលហេតុ​ចម្បង​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រទេស​យើង​ដុនដាប​មកដល់​ថ្នាក់​នេះ ទាំង​អាជ្ញាធរ​ទាំង​ប្រជាពលរដ្ឋ​មិន​សូវ​គិត​គួរ​រឿង​ជាតិ ហើយ​មិន​ទាន់​មាន​អ្នក​ណា​បំផុស​ឱ្យ​ស្រលាញ់​ជាតិ ដល់​អីចឹង​បាន​ជា​យើង​ផ្លាស់ប្ដូរ​វិធីសាស្ត្រ​ពី​យុទ្ធនាការ​ទាមទារ​ឱ្យ​ដោះ​លែង​លោក រ៉ុង ឈុន មក​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ឱ្យ​ខ្មែរ​ចេះ​ស្រលាញ់​ជាតិ និង​ចំណាយ​ពេល​គោរព​ទង់​ជាតិ​យើង»។